Gezond(er) eten duur, een kleine vergelijking…EN #AdEnough

| YouTube | Gezonder eten | Prijsvergelijking | Jamie Oliver | #AdEnough |

Noten. Een ingrediënt die ik heel veel gebruik. Maar jeetje wat zijn sommige noten toch duur?! Af en toe vraag ik mij af hoe dat nou toch komt. Zonder dat ik dit eerst ga onderzoeken besef ik mij heel goed dat noten natuurlijk moeten groeien en dat de groei hiervan natuurlijk erg lang duurt!

Er is nu ook een run op bijvoorbeeld amandelen (amandelmeel). Doordat meer en meer mensen anders willen eten is er ook andere vraag naar producten. Maar kunnen producenten/telers wel voldoen aan de vraag die er is? En worden producten ook daadwerkelijk goedkoper wanneer er een grotere markt hiervoor is, of kunnen ze de prijs hoog laten omdat men weet dat het toch wel gekocht wordt. Vaak is het ‘hoe meer vraag, hoe lager de prijs’ omdat ze in grotere bulken kunnen inkopen en vaak bulk-korting krijgen. Maar of het echt zo werkt is nog steeds een beetje gissen.

Soms lijkt het wel alsof een nootje 4 keer over de kop is geweest voordat je het in je voorraadkast hebt liggen… Dat maakt het best lastig voor de minderbedeelde onder ons.

Ik kan niet in iemands portemonnee kijken en ik kan ook niet zien welk uitgave patroon een gezin heeft. Uiteraard zijn er uitzonderingen daargelaten maar het is heel moeilijk om met een smalle beurs bepaalde ingrediënten te kopen.

Even een heel klein simpel voorbeeldje.

Wanneer ik losse ingrediënten koop voor het maken van bijvoorbeeld mijn eigen gemaakte ontbijtkoek ben je in één klap wat meer kwijt (voor het maken van 2 ontbijtkoeken) dan dat je kant en klare ontbijtkoek koopt.

Ik geef hierbij even een schets als je de boodschappen zou halen bij de Albert Heijn, de goedkoopste artikelen (niet altijd het beste, want hierin heb je ook weer verschil in prijs), dus niet vegan, niet biologisch, enz, enz.

Boodschappenlijstje

  • Speltbloem € 2,75
  • koek en speculaaskruiden € 1,75
  • kaneel € 0,75
  • gemberpoeder € 2,19
  • bakpoeder € 0,59
  • baking soda € 0,69
  • zout € 0,28
  • 4 eieren € 1,31
  • 1L karnemelk € 0,69
  • dadelstroop € 2,99
  • Maple Syrup (naar smaak) € 5,59 (optioneel)
  • rozijnen of krenten € 0,99

Wanneer je voor de veganistische/plantaardige optie kiest zijn er een aantal producten die vervangen moeten worden en waardoor de prijs al direct gaat veranderen en hoger wordt.

  • bakpoeder € 0,59 -> wijnsteenbakpoeder € 2,89
  • 4 eieren € 1,31 -> gebroken lijnzaad € 1,77
  • 1L karnemelk € 0,69 -> plantaardige (haver)melk à € 2,19)


Totaal

Het totaalbedrag van je boodschappenlijstje (wanneer je de ontbijtkoek voor het eerst gaat maken) is € 20,57 en wanneer je de vervangende producten koopt kost het
€ 24,83. En dan moet het nog gemaakt worden! 😉

Tegenwoordig heb je een huishouden met tweeverdieners en gemiddeld twee kinderen, hobby’s, sociale aspecten, verzorgende (opa/oma) aspecten, enz, enz komt er nog bij in ons drukke bestaan. (we zijn niet alleen maatschappelijk maar ook zelf verantwoordelijk voor het druk hebben met alles, daar valt over te discussiëren). Maar nu komt mijn boodschap in het hele verhaal…

Van alle bovenstaande producten blijven er een aantal in je keukenkast of koelkast staan en kan je weer opnieuw gebruiken bij het maken van de gezondere ontbijtkoek variant. Voornamelijk speltbloem, eieren, karnemelk en eventueel rozijnen moeten weer opnieuw gekocht worden, eerder dan de specerijen, bakpoeders, zout en siropen.

Dus even een kleine opsomming bij het 1ste keer maken van de ontbijtkoek;

  • Boodschappen
  • Het maken van de ontbijtkoek
  • Totaal bedrag van € 20,57 kwijt
  • daarna tussen de € 4,75 en de € 5,75 kwijt

Terwijl je de goedkoopste ontbijtkoek van 450 gram kunt kopen voor maar € 0,48…

Heb ik hiermee mijn punt gemaakt? Of zit ik er echt faliekant naast?

En dan hebben we het eigenlijk nog niet eens over de ingrediënten gehad. Hierbij een overzicht van de ingrediënten die in een goedkoop pak ontbijtkoek zitten;

Ingrediënten van de goedkope supermarkt ontbijtkoek voor € 0,48.

  • glucose-fructosestroop
  • roggebloem
  • water
  • suiker
  • specerijen
  • gekaramelliseerde suikerstroop
  • rijsmiddel (E450, E500)
  • raapolie
  • zout
  • conserveermiddel (E200)
  • tarwemoutmeel

Totaal
Opsomming voor het kopen van je 1ste 43 kant en klare ontbijtkoek(en)

  • Boodschappen – 43 ontbijtkoeken (en je houdt nog € 0,07 cent over).
  • open maken en opeten
  • Totaal bedrag € 0,48 p.st. x 43 = € 20,64

Er zitten 18 porties in de goedkoopste ontbijtkoek van de Albert Heijn Basic, dus wanneer men elke dag 1 plakje ontbijtkoek met een gemiddeld huishouden van 4 personen eet kom ik op het volgende uit:

>>> 43 ontbijtkoeken x 18 plakjes = 774 plakjes <<<

>>> 4 personen x 7 dagen = 28 plakjes per week <<<

>>> 28 plakjes per week x 52 weken = 1456 plakjes in het jaar < <<

>>> 1456 plakjes per jaar : 2 = 728 plakjes ontbijtkoek in 6 maanden <<<

Met andere woorden
Wanneer men 1x € 20,64 besteed aan 43 ontbijtkoeken, kan men met een gezin van 4 personen ongeveer 6 maanden lang elke dag een plakje ontbijtkoek eten.

Het is dus eigenlijk niet zo heel gek dat een gemiddeld huishouden kiest voor kant en klaar. Dit is uiteraard even een voorbeeld uit de verschillende vergelijkingen die gemaakt kunnen worden.

Ohkey, nog eentjuh dan!


AARDBEIEN

Je kan snoep kopen van 200 gram met aardbeien kleur, geur en smaakstoffen voor € 1,00 (de goedkoopste) of € 1,99 (de duurste), niet te vergeten dat ze een eeuwigheid houdbaar zijn maar meestal in 1 dag op.

*OF*

Verse aardbeien 500 gram voor diverse prijzen van € 2,99 (de goedkoopste) of € 4,99 (de duurste) zeker wanneer het buiten het aardbeienseizoen is zijn ze erg duur!

Tja, men kan dan, in een gemiddeld gezin van 4 personen, 5 zakken snoep (de goedkoopste) kopen en ieder een eigen zak leeg eten. Dan heb je zelfs nog 1 zak over!

En als je pech hebt en de aardbeien zijn duur dan moet men uit datzelfde gezin van 4 personen het doen met 500 gram aardbeien voor heel het gezin! Dat is 125 gram per persoon, als je een beetje mazzel hebt zijn dat 4 à 5 aardbeien per persoon… Ik heb het zelfs gewogen.


TIP

Diepvriesfruit is ten allen tijde goedkoper dan vers fruit, smaak is uiteraard wat anders maar dit is goed te gebruiken in smoothies en baksels.

 


MINISTERIE

Misschien is het toch tijd dat de Ministers van Volksgezondheid EN Landbouw zich over deze kwestie moeten gaan buigen. Het kan toch niet zo blijven doorgaan dat groente en fruit duurder wordt en dat suiker, junkfood en al dat andere slechte voedsel goedkoper wordt…

Toch echt de omgekeerde wereld…

#AdEnough is een Campagne gestart door Jamie Oliver en de bedoeling is om regering, overheid, Ministers, Burgemeesters wakker te schudden dat waar ze nu mee bezig zijn net door kan gaan. Hij wilt dat ze stoppen met reclames maken voor kinderen over Junk Food en al dat andere slechte eten waar wij onze kinderen voor moeten beschermen. Heb je geen kinderen? Doe het dan voor de volgende generatie of je neefjes en je nichtjes. Net zo belangrijk dat zij goed en gezond opgroeien.

Ik steun hem 1000%! Ik hoop dat jullie ook mee willen doen om deze campagne te helpen verspreiden!


🖤

2 reacties Voeg uw reactie toe

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google+ photo

Je reageert onder je Google+ account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s